Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi (pie-low-NIE-dul) kisti, deride genellikle saç ve deri döküntüleri içeren sıra dışı bir ceptir. Kist neredeyse her zaman kalçanın üst kısmındaki kuyruk kemiğinin yakınındadır.

Pilonidal kistler genellikle kılların deriyi delmesi ve daha sonra gömülmesi sonucu ortaya çıkar. Kıl dönmesi kisti enfekte olursa çok acı verici olabilir. Kist derideki küçük bir kesiden boşaltılabilir. Bazen ameliyata ihtiyaç duyulur.

Kıl dönmesi kistler en çok genç yetişkin erkeklerde görülür ve sorun tekrarlama eğilimindedir. Uzun süre oturan kişilerde kıl dönmesi kisti gelişme riski daha yüksektir.

Kıl dönmesi şikayetleri:

Kıl dönmesi kisti semptomlara neden olmayabilir. Ancak enfeksiyon kapmışsa kistin etrafındaki deri şişebilir ve ağrıyabilir. Enfekte kıl dönmesi kistinin belirtileri şunlardır:

Kalça kıvrımının tepesine yakın bir çukur.

Ağrı.

İltihaplı, şişmiş cilt.

Derideki bir açıklıktan irin veya kanın sızması.

İrin boşalmasından kaynaklanan bir koku.

isk faktörleri

Kıl dönmesi riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Risk faktörleri:

Genç, yetişkin, beyaz bir erkek olmak.

Aşırı kilolu olmak.

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak.

Bir seferde uzun süre oturmak.

Kalın, sert vücut kıllarına sahip olmak.

Komplikasyonlar

Bazı kişilerde uzun süre boyunca tekrar tekrar enfekte olan kıl dönmesi kistleri vardır. Tedavi edilmeyen bu kişiler, skuamöz hücreli karsinom adı verilen bir tür cilt kanserine yakalanma riskinde artış yaşayabilir.

Önleme

Kıl dönmesi kistlerini önlemeye yardımcı olmak için şunları deneyin:

Düzenli olarak yıkayın.

Sağlıklı bir kiloya ulaşın veya bunu koruyun.

Uzun süreli oturmaktan kaçının.

Geçmişte kıl dönmesi kisti yaşadıysanız, yeni kist oluşma riskini azaltmak için etkilenen bölgeyi düzenli olarak tıraş etmek veya tüy dökücü ürünler kullanmak isteyebilirsiniz.

Tanı ve tedavi:

Teşhis

Sağlık uzmanınız belirtilerinizi, tıbbi geçmişinizi ve kişisel alışkanlıklarınızı sorarak ve etkilenen cilde bakarak kıl dönmesi kisti teşhis edebilir.

Tedavi

Kıl dönmesi kisti başlangıçta küçük olabilir.Bu yok edilebilir. Ama tekrar ederse ameliyata ihtiyaç duyulur.Eğer apse varsa ilk tedavi olarak apse boşaltılır. Fenol tedavisi yapılır.Antibiyotik tedavisi yapılır.

-3 hafta sonra yok edici tedavi uygulanabilir.İş gücü kaybı yaratmayan değişik tür lazerlerle uygulamalar yapılmaktadır.

Tüylerin yaraya girmesini önlemek için ameliyat bölgesinin etrafını tıraş etmeniz gerekebilir.

Comments are disabled.