Hemoroid

Basur olarak da adlandırılan hemoroitler  anüs ve rektumun alt kısmındaki damarların şişmesidir. Hemoroitler varisli damarlara benzer. Hemoroit, iç hemoroit adı verilen rektumun içinde gelişebilir. Ayrıca dış hemoroit adı verilen anüs çevresindeki deri altında da gelişebilirler.

Son yıllarda 2012 de hemoroitin tek bir karın içi damardan kan aldığı ispatlanmıştır.Hemoroite gelen arter dallanarak arteriyo venöz yumak oluşturur. Hemoroit adını verdiğimiz bu yumak istirahat basıncının %15-20 sini oluşturur.

Hemoroit tedavisi için çeşitli seçenekler mevcuttur. Birçok kişi evde tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleriyle rahatlıyor.

ŞİKAYETLERİ

İÇ HEMOROİTLER:

Rektumun içinde bulunur. Genellikle onları göremezsiniz veya hissedemezsiniz ve nadiren rahatsızlığa neden olurlar. Ancak dışkıyı çıkarırken zorlanma veya tahriş aşağıdakilere neden olabilir:

Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama. Tuvalet kağıdınızda veya tuvalette az miktarda parlak kırmızı kan fark edebilirsiniz.

Anal açıklıktan dışarı doğru itilen hemoroit, sarkmış veya çıkıntılı hemoroit olarak adlandırılır. Bu ağrı ve tahrişe neden olabilir.

DIŞ HEMOROİTLER

Bunlar anüs çevresindeki derinin altındadır. Belirtiler şunları içerebilir:

Anal bölgede kaşıntı veya tahriş.

Ağrı veya rahatsızlık.

Anüs çevresinde şişlik.

Kanama.

TROMBOZE HEMOROİTLER

Kan, dış hemoroitte birikebilir ve trombüs adı verilen bir pıhtı oluşturabilir. Tromboze hemoroid şu sonuçlara yol açabilir:

Şiddetli acı.

Şişme.

Enflamasyon.

Anüs yakınında sert, rengi bozulmuş bir şişlik.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİYİZ

Bağırsak hareketleri sırasında kanamanız varsa veya bir haftalık evde bakımdan sonra düzelmeyen hemoroidiniz varsa, sağlık uzmanınızla görüşün.

Özellikle bağırsak alışkanlıklarınızda değişiklik varsa veya dışkınızın rengi veya kıvamı değişiyorsa, rektal kanamanın hemoroit nedeniyle olduğunu düşünmeyin. Rektal kanama, kolorektal kanser ve anal kanser dahil diğer hastalıklarda da meydana gelebilir.

Çok miktarda rektal kanama, baş dönmesi, baş dönmesi veya baygınlık yaşıyorsanız acil bakıma başvurun.

 TANI VE TEDAVİ:

İç hemoroidler dentat çizginin üzerinde ortaya çıkar. Bunlar ayrıca sarkma derecelerine göre sınıflandırılır ve tedavi edilir:

Derece I hemoroitler kanar ancak sarkmaz; kolonoskopide lümen içinde küçük çıkıntılar halinde görülürler.

Grade II hemoroitler anal kanalın dışına doğru sarkar ancak kendiliğinden düzelir

Derece III hemoroitler anal kanalın dışına taşar ve genellikle manuel redüksiyon gerektirir.

Grade IV hemoroitler azaltılamaz ve sürekli prolapsustur. Akut tromboze hemoroidler ve rektal mukozal prolapsus içerenler de derece IV’tür.

İç hemoroidin en sık görülen semptomu bağırsak hareketleriyle birlikte parlak kırmızı kanamadır. Hastalarda ayrıca bazen rektal sızıntı ile birlikte kaşıntı veya basınç hissi, rahatsızlık veya tam boşaltılamama hissi olabilir. İç hemoroidler normalde ağrısızdır; ağrı sıklıkla anal fissürü, perianal apseyi veya tromboze dış hemoroidi gösterir.

Tanı ve tedavi:

Hemoroid hastalarının yalnızca 1/3 ü tedavi arıyor.Çoğu insanın konuşmaktan hoşlanmadığı bir konu.

Bu yüzden sessizce acı çekiyorlar. Hemoroitli birçok hasta, yalnızca onlarla uğraşmaktan yorulduklarında tıbbi bakıma başvuruyor.

2010 yılında Kolon ve Rektum Hastalıkları dergisinde yayınlanan bir çalışma, doktorların yedi yaygın iyi huylu ve patolojik anorektal durumla ilgili tanısal doğruluğunu prospektif olarak analiz etti: sarkmış iç hemoroid, tromboze dış hemoroid, apse, fissür, fistül, kondiloma aküminata ve tam kat rektal prolapsus.

TEDAVİ:

Hemoroit için konservatif tedavi ve muayenehane bazlı tedavilerden cerrahi hemoroitektomiye kadar çeşitli tedaviler mevcuttur. İç hemoroidin ilk tedavisi genellikle diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir.

Çoğu insan, geçici olarak işe yarayan reçetesiz satılan ürünlerle kendi kendini tedavi etmeye çalışıyor. “Kalıcı iyileştirmeler için hemoroidi tedavi etmeden önce altta yatan sorunu bulup düzeltmelisiniz.

“Hastalara bağırsak alışkanlıklarını sorarsanız, onların her zaman tuvalette kitap okuyarak vakit geçirdiklerini, şiddetli kabızlık nedeniyle ıkındıklarını veya dissinerjik dışkılama gibi başka sorunlardan şikayetçi olduklarını görürsünüz. Bu nedenle bağırsak alışkanlığı sorunlarını lif ve besin miktarını artırarak tedavi etmeleri gerekebilir. Sıvı alımı, müshil almak veya pelvik taban eğitimi almak gibi durumlarda bu ayarlamaları yapmaya çalışmalısınız, aksi takdirde hastalar tekrarlayan sorunlarla karşılaşacaktır.”

Ameliyatsız muayenehane tedavileri arasında en yaygın olarak uygulanan prosedür, hemoroidal kitlenin tabanına lastik bantlar uygulayarak iç hemoroitleri güvenli ve etkili bir şekilde azaltan lastik bant ligasyonudur (RBL). 2005 yılında Kolon ve Rektum Hastalıkları dergisinde yayınlanan 18 prospektif randomize çalışmanın meta-analizi, derece I, II ve III hemoroid tedavisinde RBL’nin diğer iki konservatif tıbbi tedaviden (skleroterapi ve kızılötesi pıhtılaşma) daha üstün olduğunu buldu.

RBL’nin amacı, fazla dokuyu azaltmak ve sarkan mukozanın alttaki kas tabakasına geri bağlanmasına yardımcı olan inflamatuar bir tepkiye neden olmaktır. Ne kadar dokunun bantlanması gerektiği ve tek seansta kaç hemoroidin güvenli bir şekilde tedavi edilebileceği konusunda bazı anlaşmazlıklar mevcuttur, ağrıyı ve komplikasyon riskini en aza indirmek için her tedavide tek bir hemoroidal kolonun bantlanmasını ve bandın dentat hattının 2 ila 3 santimetre proksimaline yerleştirilmesini önerilir. Hastaların yüzde 1’inden azında kanama, enfeksiyon ve idrar tutma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

“Ortalama olarak çoğu insan toplam üç bandın yerleştirilmesine ihtiyaç duyuyor; bazen problemli dokuyu ortadan kaldırmak için üçü bir yere, bazen de üç farklı bölgeye bir bantkonabilir. “Tüm prosedür beş dakika sürüyor ve herhangi bir bağırsak hazırlığı veya sedasyon gerektirmiyor. İşlem sonrası herhangi bir kısıtlama veya iyileşme söz konusu değil. Uygun teknikle hastalarda herhangi bir ağrı olmamalıdır, ancak bazılarında ağırlık hissi olabilir. birkaç saat.”

RBL ile cerrahi müdahaleyi karşılaştıran, 2010 yılında güncellenen 2005 Cochrane incelemesinden alıntı yapıyor. Üç randomize kontrollü çalışmaya dayanan inceleme, RBL ve cerrahi eksizyonun derece I ve derece II hemoroidlerin tedavisinde eşit derecede etkili olduğunu, ancak derece III hemoroidler için ameliyatın daha iyi olduğunu buldu. Genel olarak, işlem sonrası ağrı ve komplikasyon olmaması nedeniyle bantlama tercih edilirken, cerrahi müdahale ile yeniden tedavi oranı daha yüksekti.

Tedavi seçenekleri:

Evde yapılan ilaçlar

Hemoroidin hafif ağrısını, şişmesini ve iltihabını evde tedavilerle çoğu zaman hafifletebilirsiniz.

Yüksek lifli yiyecekler yiyin. Lif oranı yüksek yiyecekleri daha fazla yiyin. Bu, dışkıyı yumuşatmaya ve hacmini artırmaya yardımcı olur, bu da zorlanmayı önlemenize yardımcı olur. Gaz problemlerini önlemek için diyetinize yavaş yavaş lif ekleyin.

Topikal tedaviler kullanın. Reçetesiz satın alabileceğiniz hidrokortizon içeren bir hemoroit kremi veya fitil sürün. Ayrıca cadı fındığı veya uyuşturucu ilaç içeren pedleri de kullanabilirsiniz.

Düzenli olarak sıcak bir banyoya veya oturma banyosuna dalın. Anal bölgenizi günde iki veya üç kez 10 ila 15 dakika boyunca sade sıcak suda bekletin. Tuvaletin üzerine oturma banyosu yapın.

Ağrı kesicileri ağız yoluyla alın. Rahatsızlığınızı hafifletmek için geçici olarak asetaminofen (Tylenol, diğerleri), aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) kullanabilirsiniz.

Bu tedavilerle hemoroit semptomları sıklıkla bir hafta içinde kaybolur. Rahatlama almazsanız bir hafta içinde sağlık uzmanınıza başvurun. Şiddetli ağrınız veya kanamanız varsa doktorunuzla daha erken iletişime geçin.

İlaçlar

Hemoroitleriniz sadece hafif bir rahatsızlığa neden olabilir. Bu durumda sağlık uzmanınız reçetesiz satın alabileceğiniz kremler, merhemler, fitiller önerebilir. Bu ürünler, ağrıyı ve kaşıntıyı geçici olarak hafifletebilen hidrokortizon ve lidokain gibi bileşenler içerir.

Hidrokortizon, bir haftadan uzun süre kullanıldığında cildinizi inceltebilen bir steroiddir. Ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini doktorunuza sorun.

Dış hemoroid trombektomi

Dış hemoroid içinde ağrılı bir kan pıhtısı oluşmuşsa, doktorunuz hemoroidi çıkarabilir. Kaldırma hemen rahatlama sağlayabilir. Vücudun bir bölümünü uyuşturan, aynı zamanda lokal anestezik olarak da adlandırılan bir ilaçla yapılan bu prosedür, pıhtı oluştuktan sonraki 72 saat içinde yapıldığında en iyi sonucu verir.

Minimal invaziv prosedürler

Skleroterapi

Kızıl ötesi fotokoagulasyon

Hemoroidin lastik bant ligasyonu

THD+RAR

Rafaelo uygulaması (radyofrekans koagulasyon)

Durmayan kanamalar veya ağrılı hemoroidler için sağlık uzmanınız mevcut diğer minimal invaziv prosedürlerden birini önerebilir. Bu tedaviler sağlayıcınızın ofisinde veya başka bir ayakta tedavi ortamında yapılabilir. Genellikle uyuşturucu ilaca ihtiyaç duymazlar.

Lastik bant ligasyonu. Sağlık uzmanınız, kan akışını kesmek için iç hemoroid tabanının etrafına bir veya iki küçük lastik bant yerleştirir. Hemoroit bir hafta içinde solar ve düşer.

Hemoroit bantlaması rahatsız edici olabilir ve kanamaya neden olabilir. Kanama işlemden 2 ila 4 gün sonra başlayabilir ancak nadiren şiddetli olur. Bazen daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Skleroterapi. Skleroterapide sağlık uzmanınız hemoroit dokusunu küçültmek için içine kimyasal bir solüsyon enjekte eder. Enjeksiyon çok az ağrıya neden olsa da veya hiç ağrıya neden olmasa da, lastik bant ligasyonundan daha az etkili olabilir.

Pıhtılaşma. Pıhtılaşma teknikleri lazer veya kızılötesi ışık veya ısı kullanır. Küçük, kanayan iç hemoroidlerin sertleşmesine ve büzülmesine neden olurlar. Pıhtılaşmanın çok az yan etkisi vardır ve genellikle çok az rahatsızlığa neden olur.

THD+RAR.1.-2.-3. Derece hemoroidlerde kullanılabilir. Hemoroidal dokuda kayıp yoktur.

Cerrahi işlemler

Hemoroitli kişilerin yalnızca küçük bir yüzdesinin ameliyatla alınması gerekir. Ancak diğer prosedürler işe yaramadıysa veya büyük hemoroidiniz varsa, sağlık uzmanınız aşağıdakilerden birini önerebilir:

Hemoroidin çıkarılması işlemine hemoroidektomi de denir. Cerrahınız çeşitli tekniklerden birini kullanarak kanamaya neden olan fazla dokuyu çıkarır. Ameliyat, sakinleşmenize veya daha az endişeli hissetmenize yardımcı olacak, aynı zamanda sakinleştirici olarak da adlandırılan bir ilaçla birlikte lokal anestezi ile yapılabilir. Spinal anestezi veya genel anestezi de kullanılabilir.

Hemoroidektomi, şiddetli veya tekrarlayan hemoroidleri tedavi etmenin en etkili ve eksiksiz yoludur. Komplikasyonlar arasında idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilecek geçici olarak idrar yapmada zorluk yaşanması sayılabilir. Bu komplikasyon esas olarak spinal anesteziden sonra meydana gelir.

Çoğu insan işlemden sonra, ilaçların hafifletebileceği bir miktar ağrı hisseder. Sıcak bir banyoya dalmak da işe yarayabilir.

Hemoroit zımbalama. Zımbalanmış hemoroitopeksi adı verilen bu prosedür, hemoroital dokuya kan akışını engeller. Genellikle sadece iç hemoroidler için kullanılır.

Ligasure hemoroidektomi: Ligasure ile polipler, hemoroid memeleri kanama olmadan alınabilmektedir.

Zımbalama genellikle hemoroidektomiden daha az ağrı içerir ve normal aktivitelere daha çabuk dönmenizi sağlar. Ancak hemoroidektomiyle karşılaştırıldığında zımbalama hemoroidin geri gelmesi ve rektal prolapsus riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Rektal prolapsus, rektumun bir kısmının anüsten dışa doğru itilmesidir.

Komplikasyonlar ayrıca kanamayı, mesaneyi boşaltmada sorunları ve ağrıyı da içerebilir.

Sizin için en iyi seçenek hakkında doktorunuzla konuşun.

Comments are disabled.